Volební období 2026 – dosud
Výsledky komunálních voleb obvodu Vítkovice
09. 10. 2026
Hlasovalo 1 693 z 5 818 zapsaných voličů.
Přehled listin
Všichni kandidáti každé kandidátní listiny – zvolení zastupitelé, náhradníci i nezvolení, v pořadí, v jakém byli na kandidátce. Mandáty se dělí poměrně podle počtu hlasů pro listinu (d'Hondtova metoda), takže podíl mandátů zhruba odpovídá podílu hlasů; listiny pod 5 % se nezapočítávají.
- Mandáty pro listiny. Nejprve se mandáty rozdělí mezi kandidátní listiny – poměrně podle celkového počtu hlasů, které listina dostala (d'Hondtovou metodou, tj. postupným dělením řadou 1, 2, 3 …). Listiny pod 5 % hlasů se nezapočítávají.
- Kandidáti uvnitř listiny – podle pořadí na kandidátce. Získala-li listina N mandátů, připadnou zpravidla prvním N kandidátům v pořadí, v jakém je listina zapsala na kandidátku.
- Přeskočení pořadí přednostními hlasy. Kandidát postoupí na volitelné místo jen tehdy, když získal aspoň o 10 % víc hlasů, než je průměrný počet hlasů na kandidáta jeho listiny. Menší rozdíly pořadí nemění – rozhoduje pozice na kandidátce. Proto může mít nezvolený kandidát víc hlasů než někdo zvolený z lepšího místa.
- Náhradníci. Nezvolení kandidáti listiny jsou v pořadí náhradníky a nastupují, když se během volebního období uvolní mandát (např. rezignace, úmrtí, ztráta mandátu). Tato stránka ukazuje stav k datu voleb, ne pozdější změny.
Pozn. k číslu „Přednostní hlasy": jde v drtivé většině o hlasy odevzdané celé listině – kdo zaškrtl stranu, dá hlas jejím kandidátům shora podle počtu mandátů. Individuální křížky u jmen s číslem pohnou jen o desítky až stovky hlasů, takže kandidáti silné listiny se drží blízko průměru. Součet těchto hlasů za celou listinu proto není počet jejích voličů (je zhruba tolikrát vyšší, kolik se v obci volí mandátů) – u listin je uvedený jen podíl v procentech, kterým se dělí mandáty.
Podrobně: zákon č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí – § 45 (rozdělení mandátů a pořadí kandidátů), § 56 (nastupování náhradníků).
Podíl hlasů odevzdaných kandidátním listinám · 6 listin
15 mandátů · 4 zvolené listiny
15 mandátů · 4 zvolené listiny
Ostravak 10 mandátů · 15 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Richard Čermák | Zvolen(a) | 1. | 939 (7.61 %) |
| 2. | Petr Menšík | Zvolen(a) | 2. | 892 (7.23 %) |
| 3. | Jan Nedvídek | Zvolen(a) | 3. | 843 (6.84 %) |
| 4. | Mária Tošková | Zvolen(a) | 4. | 849 (6.88 %) |
| 5. | Pavel Freisler | Zvolen(a) | 5. | 831 (6.74 %) |
| 6. | Pavel Kalina | Zvolen(a) | 6. | 815 (6.61 %) |
| 7. | Roman Martinák | Zvolen(a) | 7. | 831 (6.74 %) |
| 8. | Sára Strzelec | Zvolen(a) | 8. | 812 (6.58 %) |
| 9. | Adam Procházka | Zvolen(a) | 9. | 814 (6.6 %) |
| 10. | Radek Jaroš | Zvolen(a) | 10. | 803 (6.51 %) |
| 11. | Zdeněk Hanák | 1. náhradník | — | 796 (6.45 %) |
| 12. | Jana Zemanová | 2. náhradník | — | 802 (6.5 %) |
| 13. | Kateřina Vasilenková | 3. náhradník | — | 790 (6.41 %) |
| 14. | Jana Lipinová | 4. náhradník | — | 765 (6.2 %) |
| 15. | Rudolf Neubauer | 5. náhradník | — | 742 (6.02 %) |
VÍTKOVIČTÍ a Motoristé 2 mandáty · 15 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Matěj Gregor | Zvolen(a) | 1. | 318 (8.99 %) |
| 2. | Radim Spusta | Zvolen(a) | 2. | 262 (7.41 %) |
| 3. | Michal Šebela | 1. náhradník | — | 240 (6.79 %) |
| 4. | Filip Šťastný Drobňák | 2. náhradník | — | 251 (7.1 %) |
| 5. | Matěj Zdráhal | 3. náhradník | — | 232 (6.56 %) |
| 6. | Dominik Šebela | 4. náhradník | — | 230 (6.5 %) |
| 7. | Martin Suchý | 5. náhradník | — | 232 (6.56 %) |
| 8. | Alena Staňová | 6. náhradník | — | 239 (6.76 %) |
| 9. | Jan Hrobník | 7. náhradník | — | 231 (6.53 %) |
| 10. | Lubomír Ryšavý | 8. náhradník | — | 226 (6.39 %) |
| 11. | Ivo Ostrochovský | 9. náhradník | — | 223 (6.31 %) |
| 12. | Veronika Mikesková | 10. náhradník | — | 223 (6.31 %) |
| 13. | Jaroslav Franko | 11. náhradník | — | 216 (6.11 %) |
| 14. | Jaromíra Lamichová | 12. náhradník | — | 207 (5.85 %) |
| 15. | Šárka Gregorová | 13. náhradník | — | 204 (5.77 %) |
ANO 2011 2 mandáty · 15 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Margareta Michopulu | Zvolen(a) | 1. | 275 (9.15 %) |
| 2. | Ondřej Slíva | 1. náhradník | — ↓1 | 201 (6.69 %) |
| 3. | Eva Bosák | 2. náhradník | — ↓1 | 189 (6.29 %) |
| 4. | Yweta Stašová | 3. náhradník | — ↓1 | 192 (6.39 %) |
| 5. | Viktor Klacko | 4. náhradník | — ↓1 | 203 (6.75 %) |
| 6. | Tereza Aniolová | Zvolen(a) | 2. ↑4 | 231 (7.69 %) |
| 7. | Stanislav Halatka | 5. náhradník | — | 207 (6.89 %) |
| 8. | Lukáš Fuglevič | 6. náhradník | — | 197 (6.56 %) |
| 9. | Radana Bednářová | 7. náhradník | — | 200 (6.66 %) |
| 10. | Tomáš Michopulos | 8. náhradník | — | 206 (6.85 %) |
| 11. | Andrea Mokrá | 9. náhradník | — | 205 (6.82 %) |
| 12. | Jiří Bosák | 10. náhradník | — | 171 (5.69 %) |
| 13. | Michael Jendřejek | 11. náhradník | — | 189 (6.29 %) |
| 14. | Ivo Hrubeš | 12. náhradník | — | 178 (5.92 %) |
| 15. | Pavla Balogová | 13. náhradník | — | 159 (5.29 %) |
STAROSTOVÉ pro OSTRAVU VÍTKOVICE 1 mandát · 15 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Martin Habrnal | Zvolen(a) | 1. | 197 (8.78 %) |
| 2. | Petr Kutěj | 1. náhradník | — | 155 (6.91 %) |
| 3. | Petr Řehoř | 2. náhradník | — | 150 (6.69 %) |
| 4. | Monika Mihoková | 3. náhradník | — | 158 (7.04 %) |
| 5. | Pavel Foltyn | 4. náhradník | — | 145 (6.46 %) |
| 6. | Eva Raimbekova | 5. náhradník | — | 152 (6.77 %) |
| 7. | Marek Gebauer | 6. náhradník | — | 150 (6.69 %) |
| 8. | Tomáš Zbožínek | 7. náhradník | — | 154 (6.86 %) |
| 9. | Tomáš Kutnohorský | 8. náhradník | — | 141 (6.28 %) |
| 10. | Dagmar Hrochová | 9. náhradník | — | 157 (7 %) |
| 11. | Lucie Špaňhelová | 10. náhradník | — | 142 (6.33 %) |
| 12. | Martina Matušková | 11. náhradník | — | 140 (6.24 %) |
| 13. | Anna Chovančíková | 12. náhradník | — | 126 (5.61 %) |
| 14. | Miroslav Skupník | 13. náhradník | — | 136 (6.06 %) |
| 15. | Jakub Kutěj | 14. náhradník | — | 139 (6.19 %) |
Svoboda a přímá demokracie (SPD) 0 mandátů · 15 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Libor Pavel | Nezvolen(a) | — | 79 (10.2 %) |
| 2. | Michal Olšovský | Nezvolen(a) | — | 63 (8.13 %) |
| 3. | Rudolf Kovář | Nezvolen(a) | — | 55 (7.1 %) |
| 4. | Sára Kovářová | Nezvolen(a) | — | 55 (7.1 %) |
| 5. | Blanka Pavlová | Nezvolen(a) | — | 53 (6.84 %) |
| 6. | Tomáš Pudich | Nezvolen(a) | — | 48 (6.2 %) |
| 7. | Tereza Kovářová | Nezvolen(a) | — | 46 (5.94 %) |
| 8. | Monika Szücsová | Nezvolen(a) | — | 48 (6.2 %) |
| 9. | Barbora Matejková | Nezvolen(a) | — | 53 (6.84 %) |
| 10. | Milan Válka | Nezvolen(a) | — | 44 (5.68 %) |
| 11. | Tomáš Kovář | Nezvolen(a) | — | 45 (5.81 %) |
| 12. | Diana Korpasová | Nezvolen(a) | — | 49 (6.33 %) |
| 13. | Vladimír Korpas | Nezvolen(a) | — | 48 (6.2 %) |
| 14. | Zuzana Gajdušková | Nezvolen(a) | — | 42 (5.42 %) |
| 15. | Antonín Kovář | Nezvolen(a) | — | 46 (5.94 %) |
CHCEME VÍCE pro Vítkovice (s podporou JaSaN, Stačilo!, ČSSD, Směr a VOLNÝ blok) 0 mandátů · 15 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Kateřina Trávníčková | Nezvolen(a) | — | 48 (10.83 %) |
| 2. | Aleš Dobrozemský | Nezvolen(a) | — | 54 (12.18 %) |
| 3. | Eva Beránková | Nezvolen(a) | — | 38 (8.57 %) |
| 4. | Michal Kesudis | Nezvolen(a) | — | 29 (6.54 %) |
| 5. | Olga Ferková | Nezvolen(a) | — | 28 (6.32 %) |
| 6. | Hedvika Měšťan Dobrozemská | Nezvolen(a) | — | 33 (7.44 %) |
| 7. | Simona Lhotská | Nezvolen(a) | — | 30 (6.77 %) |
| 8. | Jiří Beránek | Nezvolen(a) | — | 29 (6.54 %) |
| 9. | Roman Měšťan | Nezvolen(a) | — | 32 (7.22 %) |
| 10. | Kateřina Mičková | Nezvolen(a) | — | 0 (0 %) |
| 11. | Lucie Nápravníková | Nezvolen(a) | — | 28 (6.32 %) |
| 12. | Zita Dobrozemská | Nezvolen(a) | — | 31 (6.99 %) |
| 13. | Rostislav Lhotský | Nezvolen(a) | — | 29 (6.54 %) |
| 14. | Veronika Lhotská | Nezvolen(a) | — | 34 (7.67 %) |
| 15. | Regina Karafiátová | Nezvolen(a) | — | 0 (0 %) |