Volební období 2014 – 2018
Výsledky komunálních voleb obce Zbraslav
10. 10. 2014
Hlasovalo 601 z 1 021 zapsaných voličů.
Přehled listin
Všichni kandidáti každé kandidátní listiny – zvolení zastupitelé, náhradníci i nezvolení, v pořadí, v jakém byli na kandidátce. Mandáty se dělí poměrně podle počtu hlasů pro listinu (d'Hondtova metoda), takže podíl mandátů zhruba odpovídá podílu hlasů; listiny pod 5 % se nezapočítávají.
- Mandáty pro listiny. Nejprve se mandáty rozdělí mezi kandidátní listiny – poměrně podle celkového počtu hlasů, které listina dostala (d'Hondtovou metodou, tj. postupným dělením řadou 1, 2, 3 …). Listiny pod 5 % hlasů se nezapočítávají.
- Kandidáti uvnitř listiny – podle pořadí na kandidátce. Získala-li listina N mandátů, připadnou zpravidla prvním N kandidátům v pořadí, v jakém je listina zapsala na kandidátku.
- Přeskočení pořadí přednostními hlasy. Kandidát postoupí na volitelné místo jen tehdy, když získal aspoň o 10 % víc hlasů, než je průměrný počet hlasů na kandidáta jeho listiny. Menší rozdíly pořadí nemění – rozhoduje pozice na kandidátce. Proto může mít nezvolený kandidát víc hlasů než někdo zvolený z lepšího místa.
- Náhradníci. Nezvolení kandidáti listiny jsou v pořadí náhradníky a nastupují, když se během volebního období uvolní mandát (např. rezignace, úmrtí, ztráta mandátu). Tato stránka ukazuje stav k datu voleb, ne pozdější změny.
Pozn. k číslu „Přednostní hlasy": jde v drtivé většině o hlasy odevzdané celé listině – kdo zaškrtl stranu, dá hlas jejím kandidátům shora podle počtu mandátů. Individuální křížky u jmen s číslem pohnou jen o desítky až stovky hlasů, takže kandidáti silné listiny se drží blízko průměru. Součet těchto hlasů za celou listinu proto není počet jejích voličů (je zhruba tolikrát vyšší, kolik se v obci volí mandátů) – u listin je uvedený jen podíl v procentech, kterým se dělí mandáty.
Podrobně: zákon č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí – § 45 (rozdělení mandátů a pořadí kandidátů), § 56 (nastupování náhradníků).
Podíl hlasů odevzdaných kandidátním listinám · 4 listiny
15 mandátů · 4 zvolené listiny
15 mandátů · 4 zvolené listiny
"Zbraslavští nezávislí" 8 mandátů · 15 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Jana Valová | Zvolen(a) | 1. | 430 (10.14 %) |
| 2. | Roman Smekal | Zvolen(a) | 2. | 388 (9.15 %) |
| 3. | Martin Žák | Zvolen(a) | 3. | 338 (7.97 %) |
| 4. | Vladimír Strašák | Zvolen(a) | 4. | 329 (7.76 %) |
| 5. | Miloslav Zlámal | Zvolen(a) | 5. | 301 (7.1 %) |
| 6. | Bronislav Holoubek | Zvolen(a) | 6. | 277 (6.53 %) |
| 7. | Ivana Crlíková | Zvolen(a) | 7. | 272 (6.41 %) |
| 8. | Miroslav Buchta | Zvolen(a) | 8. | 259 (6.11 %) |
| 9. | Jiří Coufal | 1. náhradník | — | 281 (6.63 %) |
| 10. | Jan Kaláb | 2. náhradník | — | 230 (5.42 %) |
| 11. | Jaromír Řehořka | 3. náhradník | — | 252 (5.94 %) |
| 12. | Vladimír Mohelský | 4. náhradník | — | 222 (5.23 %) |
| 13. | Miroslav Veselý ml. | 5. náhradník | — | 236 (5.56 %) |
| 14. | Hana Kalábová | 6. náhradník | — | 211 (4.97 %) |
| 15. | Lukáš Švaříček | 7. náhradník | — | 211 (4.97 %) |
Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová 3 mandáty · 15 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Miroslav Bareš | Zvolen(a) | 1. | 191 (13.41 %) |
| 2. | Vladimír Večeřa | Zvolen(a) | 2. | 158 (11.09 %) |
| 3. | Hana Sklenářová | 1. náhradník | — ↓1 | 102 (7.16 %) |
| 4. | Jaroslav Klusák | 2. náhradník | — ↓1 | 79 (5.54 %) |
| 5. | Jiří Horníček | 3. náhradník | — ↓1 | 88 (6.17 %) |
| 6. | Ludmila Spišáková | 4. náhradník | — ↓1 | 67 (4.7 %) |
| 7. | Lenka Večeřová | Zvolen(a) | 3. ↑4 | 114 (8 %) |
| 8. | Pavel Frankl | 5. náhradník | — | 89 (6.25 %) |
| 9. | Ludmila Matějková | 6. náhradník | — | 75 (5.26 %) |
| 10. | Petr Brychta | 7. náhradník | — | 98 (6.88 %) |
| 11. | Josef Přibyl | 8. náhradník | — | 82 (5.75 %) |
| 12. | Vítězslav Chupík | 9. náhradník | — | 58 (4.07 %) |
| 13. | Jarmila Strašáková | 10. náhradník | — | 69 (4.84 %) |
| 14. | Jaromír Drápal | 11. náhradník | — | 58 (4.07 %) |
| 15. | Marie Večeřová | 12. náhradník | — | 96 (6.74 %) |
Komunistická strana Čech a Moravy 2 mandáty · 15 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Zdeněk Krejčí | Zvolen(a) | 1. | 131 (10.66 %) |
| 2. | Libor Řezáč | Zvolen(a) | 2. | 107 (8.71 %) |
| 3. | Josef Sítař | 1. náhradník | — | 107 (8.71 %) |
| 4. | Karel Novotný | 2. náhradník | — | 86 (7 %) |
| 5. | Jozef Golier | 3. náhradník | — | 72 (5.86 %) |
| 6. | Daniel Spišák | 4. náhradník | — | 84 (6.84 %) |
| 7. | Květoslav Kaláb | 5. náhradník | — | 85 (6.92 %) |
| 8. | Eva Sítařová | 6. náhradník | — | 83 (6.75 %) |
| 9. | Jaroslava Dolníčková | 7. náhradník | — | 82 (6.67 %) |
| 10. | Luboš Kopeček | 8. náhradník | — | 80 (6.51 %) |
| 11. | Emilie Bouzková | 9. náhradník | — | 69 (5.61 %) |
| 12. | Jaroslav Kožnar | 10. náhradník | — | 65 (5.29 %) |
| 13. | Hana Smutná | 11. náhradník | — | 61 (4.96 %) |
| 14. | Helena Řezáčová | 12. náhradník | — | 62 (5.04 %) |
| 15. | Drahomíra Večeřová | 13. náhradník | — | 54 (4.39 %) |
Občanská demokratická strana 2 mandáty · 15 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Stanislav Svoboda | Zvolen(a) | 1. | 138 (12.45 %) |
| 2. | Vladimír Kolegar | Zvolen(a) | 2. | 117 (10.55 %) |
| 3. | Alena Blažková | 3. náhradník | — ↓2 | 73 (6.58 %) |
| 4. | Jaroslav Volavka | 1. náhradník | — ↑1 | 102 (9.2 %) |
| 5. | Luboš Svoboda | 2. náhradník | — ↑1 | 96 (8.66 %) |
| 6. | Hana Kupská | 4. náhradník | — | 61 (5.5 %) |
| 7. | Jaroslav Stupka | 5. náhradník | — | 46 (4.15 %) |
| 8. | Ivo Šrom | 6. náhradník | — | 74 (6.67 %) |
| 9. | Marcela Švaříčková | 7. náhradník | — | 65 (5.86 %) |
| 10. | Karel Matějka | 8. náhradník | — | 74 (6.67 %) |
| 11. | Ivo Šimeček | 9. náhradník | — | 50 (4.51 %) |
| 12. | Pavla Veselá | 10. náhradník | — | 58 (5.23 %) |
| 13. | David Krutiš | 11. náhradník | — | 53 (4.78 %) |
| 14. | Luboš Petrčka | 12. náhradník | — | 61 (5.5 %) |
| 15. | František Dvořák | 13. náhradník | — | 40 (3.61 %) |