Volební období 2014 – 2018
Výsledky komunálních voleb obce Záboří nad Labem
10. 10. 2014
Hlasovalo 409 z 655 zapsaných voličů.
Přehled listin
Všichni kandidáti každé kandidátní listiny – zvolení zastupitelé, náhradníci i nezvolení, v pořadí, v jakém byli na kandidátce. Mandáty se dělí poměrně podle počtu hlasů pro listinu (d'Hondtova metoda), takže podíl mandátů zhruba odpovídá podílu hlasů; listiny pod 5 % se nezapočítávají.
- Mandáty pro listiny. Nejprve se mandáty rozdělí mezi kandidátní listiny – poměrně podle celkového počtu hlasů, které listina dostala (d'Hondtovou metodou, tj. postupným dělením řadou 1, 2, 3 …). Listiny pod 5 % hlasů se nezapočítávají.
- Kandidáti uvnitř listiny – podle pořadí na kandidátce. Získala-li listina N mandátů, připadnou zpravidla prvním N kandidátům v pořadí, v jakém je listina zapsala na kandidátku.
- Přeskočení pořadí přednostními hlasy. Kandidát postoupí na volitelné místo jen tehdy, když získal aspoň o 10 % víc hlasů, než je průměrný počet hlasů na kandidáta jeho listiny. Menší rozdíly pořadí nemění – rozhoduje pozice na kandidátce. Proto může mít nezvolený kandidát víc hlasů než někdo zvolený z lepšího místa.
- Náhradníci. Nezvolení kandidáti listiny jsou v pořadí náhradníky a nastupují, když se během volebního období uvolní mandát (např. rezignace, úmrtí, ztráta mandátu). Tato stránka ukazuje stav k datu voleb, ne pozdější změny.
Pozn. k číslu „Přednostní hlasy": jde v drtivé většině o hlasy odevzdané celé listině – kdo zaškrtl stranu, dá hlas jejím kandidátům shora podle počtu mandátů. Individuální křížky u jmen s číslem pohnou jen o desítky až stovky hlasů, takže kandidáti silné listiny se drží blízko průměru. Součet těchto hlasů za celou listinu proto není počet jejích voličů (je zhruba tolikrát vyšší, kolik se v obci volí mandátů) – u listin je uvedený jen podíl v procentech, kterým se dělí mandáty.
Podrobně: zákon č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí – § 45 (rozdělení mandátů a pořadí kandidátů), § 56 (nastupování náhradníků).
Podíl hlasů odevzdaných kandidátním listinám · 3 listiny
9 mandátů · 3 zvolené listiny
9 mandátů · 3 zvolené listiny
Občané pro obec 5 mandátů · 9 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Zdeněk Slavík | Zvolen(a) | 1. | 256 (13.41 %) |
| 2. | Pavel Pospíšil | Zvolen(a) | 2. | 215 (11.26 %) |
| 3. | Ondřej Smoček | Zvolen(a) | 3. | 214 (11.21 %) |
| 4. | František Pospíšil | Zvolen(a) | 4. | 196 (10.26 %) |
| 5. | Michal Kučera | Zvolen(a) | 5. | 202 (10.58 %) |
| 6. | Jaroslav Hájek | 1. náhradník | — | 214 (11.21 %) |
| 7. | Kamila Bížová | 2. náhradník | — | 220 (11.52 %) |
| 8. | Tomáš Drbohlav | 3. náhradník | — | 190 (9.95 %) |
| 9. | Lukáš Melichar | 4. náhradník | — | 202 (10.58 %) |
NEZÁVISLÍ - Obec Záboří nad Labem 3 mandáty · 9 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Bohumil Kačerovský | Zvolen(a) | 2. ↓1 | 131 (13.29 %) |
| 2. | Ivana Snížková | Zvolen(a) | 1. ↑1 | 205 (20.81 %) |
| 3. | Jiří Král | Zvolen(a) | 3. | 131 (13.29 %) |
| 4. | Jan Marek | 2. náhradník | — ↓1 | 64 (6.49 %) |
| 5. | Iveta Hejtmánková | 1. náhradník | — ↑1 | 122 (12.38 %) |
| 6. | Jan Manda | 3. náhradník | — | 80 (8.12 %) |
| 7. | Karel Skalník | 4. náhradník | — | 97 (9.84 %) |
| 8. | Daniel Hollas | 5. náhradník | — | 91 (9.23 %) |
| 9. | Dušan Štekl | 6. náhradník | — | 64 (6.49 %) |
Komunistická strana Čech a Moravy 1 mandát · 9 kandidátů
| # | Jméno | Výsledek | Mandát | Přednostní hlasy |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Zdeněk Rosický | Zvolen(a) | 1. | 101 (25.5 %) |
| 2. | Milan Peřina | 1. náhradník | — | 69 (17.42 %) |
| 3. | Jan Klán | 2. náhradník | — | 51 (12.87 %) |
| 4. | Josef Sosnovský | 3. náhradník | — | 51 (12.87 %) |
| 5. | Marie Dušovská | 4. náhradník | — | 25 (6.31 %) |
| 6. | Miroslav Červeňák | 5. náhradník | — | 27 (6.81 %) |
| 7. | Josef Basl | 6. náhradník | — | 27 (6.81 %) |
| 8. | Václav Novák | 7. náhradník | — | 25 (6.31 %) |
| 9. | Michaela Čáslavská | 8. náhradník | — | 20 (5.05 %) |